Sukcesja
Każda osoba prowadząca przedsiębiorstwo lub będąca wspólnikiem spółki prawa handlowego, zastanawia się nad jego przyszłością – jak bezproblemowo przekazać stery w firmie swoim dzieciom? Prawidłowe przekazanie firmy wymaga planowanie sukcesji czyli świadomego zarządzania przyszłością swojego majątku. Doberze zaplanowana sukcesja pozwala uregulować stosunki majątkowych w życiu prywatnym i zawodowym, aby zapobiec problemom pojawiającym się w przypadku śmierci przedsiębiorcy.
Brak planowania sukcesji to często likwidacja tworzonego przez lata przedsiębiorstwa, podział majątku wbrew woli spadkodawcy czy też roztrwonienie majątku.
Jeśli chcesz aby twoja firma prowadzona w formie indywidualnej działalności gospodarczej, spółki cywilnej i osobowych, a spółki kapitałowych była stanowiło podstawę stabilnej egzystencji kolejnych pokoleń Twojej rodziny zaplanuj działania związane z sukcesją Twojej Firmy.
UNIWERSALNE REGUŁY RZĄDZĄCE SUKCESJĄ:
- Wczesne zaplanowanie i przygotowanie sukcesji,
- Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, kto dziedziczy, kiedy i w jaki sposób,
- Przeprowadzenie sukcesji w sposób planowy i stopniowy,
- Dennie sukcesorowi autonomii decyzyjnej, wykorzystanie jego kompetencji i pewności siebie,
- Odpowiednie kształcenie i przygotowanie sukcesora do przyjęcia biznesu. Ważne wczesne wprowadzenie sukcesora w biznes, ale jednoczesne zbudowanie jego autonomii dzięki pracy poza biznesem rodzinnym.
- Planowaniu sukcesji sprzyjają harmonijne stosunki w dominujące w przedsiębiorstwie rodzinne,
- Ważne jest ograniczenie problemów sukcesyjnych przedsiębiorstwa rodzinnego tak, aby zbudować równowagę między celami rodziny i firmy popartej wizją strategiczną,
- Nieudana sukcesja jest zazwyczaj skutkiem słabych więzi, konfliktów występujących w rodzinne, nieprawidłowej struktury władzy i własności, a także problemów w komunikacji organizacyjnej.
Według psychologów biznesu na podstawie badań PARP